Ne Yemeli ?

Deniz tatiline diye çıkıp, yolda şaşırmaya hazır mısınız? Kalkan’dan başlayan tatil turumuz Kaputaş Plajı ndan geçecek, Patara’ya uzanacak ve Kaş’ta bir akşam vakti son bulacak. Arada Mavi Mağara da serinleyecek, Finike yolunda mavi yengeç yiyecek, Saklıkent’te yüzümüze çamur süreceğiz… Ama bütün bu güneşlideniz keyfi , lezzetli yaz tatili öğelerinin yanında tarihin bizi şaşırtıp ters köşe yapmış olduğunu da göreceğiz. 

Kaş’a 25 kilometre mesafede yer alan şirin mi şirin Kalkan' da , son yıllarda özellikle İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir tatil merkezi. İngilizler, evlerin birçoğunu ya sezonluk kiralıyor ya da mülk olarak satın alıyor. O yüzden pek çok fiyat tabelasını ve menüleri sterlin karşılığıyla da görebilirsiniz.

Şahane bir deniz ve onu çevreleyen liman, sabahları balığa ve turist turlarına ayrılan teknelerin görüntüsüyle huzur veriyor. Küçük sayılabilecek çarşısı; el sanatları ve özel tasarım eşya dükkanlarıyla, giyim kuşam butikleriyle ve elbette nefis balık restoranlarıyla saatlerinizi keyif içinde geçirmenizi sağlayacaktır.

Türk kahvesini yudumlar, yaşlı İngiliz çiftleri yumurtalı fasulyeli English breakfast larını yerken izlersiniz. Bu bile eğlenceli… Biz yemeği Gusto’da yemiştik. Izgara somon ve yanındaki risotto suyla beraber ezmeli süzmeli bütün mezeleri harikaydı.

Herkes yemekten sonraki yürüyüşünde, ünlü Kalkan dondurmasından bir iki kaşık alıyor. Bakınız burası romantik! Burası biraz pahalı ama pek artistik! Ve burası Herodot’un ‘dünyada yıldızlara en yakın yer’ olarak tanımladığı yerdir. Hiçbir zaman beni geldiğime pişman etmedin Kalkan!


<